Danas smo u podne održali otvorenje izložbe plakata i maketa radova učenika 3. razreda Tehničke škole Zadar koji su nastali na 7. Gradionici u organizaciji Društva arhitekata Zadra i Tehničke škole, a pod pokroviteljstvom Grada Zadra, Hrvatske komore arhitekata, Ministarstva kulture i medija, Tankerske plovidbe i Zadarske županije.
Gradionica već sedmu godinu obrađuje teme različitih mjerila – od prostornog planiranja do produkt dizajna. Svake se godine razvija metodologija radionice, a kroz učeničke i studentske projekte propituju se mogućnosti i potencijali gradskih prostora i traže opcije za njihovim aktivnijim krorištenjem i vraćanjem u javnu upotrebu. Cilj je i osvješćivanje građana i šire javnosti o postojanju zapuštenih prostora unutar strukture gradskog tkiva te njihovo vraćanje građanima na korištenje. A posebno nam je važno osvijestiti mlade ljude kako je taj javni prostor njihov dnevni boravak i kako su upravo oni aktivni sudionici promjena u njemu.
Svaka radionica završava mikrointervencijama u prostoru koje, barem za kratko, aktiviraju, educiraju, provociraju. U svakom slučaju: pobuđuju zanimanje! Prema filozofu i sociologu Oliveru Marchartu, javnost se uvijek proizvodi onda – i uvijek nanovo – u trenutku konflikta i rasprave. Tamo gdje konflikt nestaje, nestaje i javnost zajedno s njim.
Tema ovogodišnje radionice je ARHITEKTURA i KULTURA, a interesni prostor su zapostavljena gradska dvorišta, a ne biste vjerovali koliko ih na Poluotoku ima. Obišli smo ih 100 i planiramo ih mapirati iduće godine na karti u obliku tiskane publikacije. Veliki je to prostorni potencijal.
U zimskom periodu ove godine provodio se idejni dio radionice. U šest odabranih međusobno potpuno različitih dvorišta učenici su, u zadanim okvirima, unutar drvene konstrukcije 2,5×2,5×2,5 m, osmislili prostorne intervencije koje će biti “platforma” za tri različite umjetnosti: glazbu, glumu i slikarstvo.
U proljetnom periodu 2025. godine provodit će se izvedbeni dio radionice. Odabrani projekti izvodit će se i postaviti u prostor dvorišta u kojima će se organizirati program u vidu kulturne manifestacije.
Hvala svima koji su pomogli u organizaciji, a posebno mentorima profesorima Tehničke škole Jadranki, Luciji i Šimi koji su uvijek spremni za suradnju, pa i u okolnostima kad je sve u zadnji čas!
Hvala također Ani Mišković i Zrinki Brkan Klarin na ugodnom i stručnom obilasku grada i uvodnom predavanju.
I na kraju, hvala učenicima na trudu i predanom radu.
Slijedi nam izvedba, ali o tome iduće godine 🙂